Každý rodič mi dá za pravdu, že výchova dítěte je velmi náročnou disciplínou. Bohužel ať se někdy snažíme dělat to nejlepší nemusí to stačit. Každý si přeci přeje, aby z našeho potomka vyrostl hodný mladík nebo žena, kteří budou zdravými morálními lidmi. Někdy však i my sami vědomě či nevědomě přispíváme k nevhodným vzorcům chování.
Zde je pár příkladů k zamyšlení:
Respektujete autority?
Cítíte se ukřivdění, když je učitelův přístup k vašemu potomkovi kritický, přičemž je kritika namístě? Nevážíte si svého chlebodárce nebo dodavatele a před dětmi se nemístně vyjadřujete? Možná to tak je, možná ne. Pokud však ventilujete před svými dětmi neoprávněnou nespokojenost, křivíte tak veškeré jejich budoucí interakce s jinými autoritami.
Řídíte auto jako šílenec?
Vinou neukázněných řidičů, kteří mají pocit, že pro ně pravidla neplatí, přibývá nehod na silnicích. Pokud přitom dokonce troubíte a nadáváte jen pro vaše ego, nepřímo tím vysíláte signál ostatním spolujezdcům včetně dětí, které jsou přítomné. Co bude výsledkem? S vysokou pravděpodobností stejně bezohledný egoista, který si od rodičů převzal, že podobné chování může procházet.
Jednáte nečestně a neupřímně?
Jasně, chybu udělá v životě každý člověk, a ne jednu. To, jak se k ní postavíme, o nás mnohé vypoví. Maskujete své chyby? Domýšlíte? Pomlouváte? Zatajujete? Pokud tohle děláte před svým potomkem a ještě ho nabádáte, aby také nic neříkal, tak z něj asi těžko vychováte čestného a spravedlivého člověka.
Jste kolektivně zodpovědní?
Zodpovědnost vůči okolí a společnosti je rovněž důležitou součástí lidského života. Je to dar, který tu necháváme pro další generace. Pokud své děti učíte sobeckému individualismu nečekejte, že se jednou o vás postarají. Je třeba jít příkladem i v této oblasti. Mít přátele, kterým občas pomohu, nebo se zúčastníme společenské akce tipu „uklízí celá vesnice“ nebo „sbírka do potravinové banky … apod. Jen tak nebude našim dětem lhostejná budoucnost a nevyrostou z nich sobci, kteří budou žít jen pro sebe.
Šíříte nenávist a xenofobii?
Xenofobie i rasismus vychází z předsudků, tedy neověřených názorů a postojů, které lidé přejímají od svého okolí – jinak řečeno „hází všechny do jednoho pytle“, přičemž drtivá většina cizinců či lidí s jinou barvou pleti jsou společnosti prospěšní stejně nebo dokonce ještě více než ti, kteří se těmito předsudky nechávají ovlivňovat. Jednoduše jsou okolo nás lidé, kteří více či méně opovrhují těmi, kteří takové štěstí nemají. A rozhodně jim nechtějí nijak pomáhat. Ať už jde o lidi jiné rasy nebo lidi bez domova, nemocné, nebo třeba jen starší ročníky. Když už takové osoby „nemusíte”, neventilujte to před dětmi. Nikdo vám nezajistí, že se někdy neocitnete v podobné situaci a nebudete potřebovat něčí pomoc. Třeba právě od svých dětí nebo od cizince.
Řešíte problémy násilím a alkoholem?
Tak na to opravdu pozor, tento zlozvyk je vysoce nebezpečný a mnohé děti jej později přebírají jako možnost řešení namísto zdravé sebereflexe. Pokud je potřeba oprávněně zvýšit hlas a konstruktivně se pohádat. Udělejte to! Nemělo by to však být v rámci alkoholových večírků, kdy se namísto věcné debaty strhne boj. Přítomné děti vystavené tomuto jednání mají často psychické problémy a v dospělosti řeší své problémy podobně jelikož je nikdo nenaučil se ovládat. Pokud máte sklony řešit problémy násilím a alkoholem určitě mi napište. Existuje řešení a možnost jak z toho ven.
Napadají vás ještě další nevhodné vzorce ve výchově? Napište mi je a nezapoměňte, že na to, v co děti vyrostou, mají vliv i jiné faktory – škola, kamarádi, rodina i genetika. My rodiče však můžeme dát dítěti vzor, jak žít, co a jak dělat, co je správné, a co naopak špatné. Kéž se nám daří.