Jak poznat člověka, který s vámi manipuluje?
Jak poznáte u člověka jeho záměry a motivy, které jsou zlé i když se tváří mile?
To jsou otázky, které je dobré si včas uvědomit. Obezřetnost v dnešní době je více žádoucí než kdy jindy. Nejen reklamy, nevyžádané nabídky, přeposílací emaily nás dnes ohrožují a otupují naše vnímání. I mnozí lidé přicházejí ve jménu lásky a dobroty, přitom realita je jiná.
Manipulátor:
Nebere v potaz potřeby, přání a zájmy druhých lidí, hájí si vždy své.
Příkladem je rodič, který říká dítěti: Kdybys mě měl rád, neopustil bys mě. Tomu budu říkat jednoduchá manipulace.
Manipulace je to proto, že tyto dvě věci nesouvisí. Je to právě naopak: Kdyby ho měl skutečně rád, byl by moc rád, že ho opouští, protože to znamená, že se z něj stává dospělák a bude si moci najít svého partnera. To je ostatně typické pro každou manipulaci: To z čeho je manipulovaný obviňován, dělá manipulant sám.
Manipulátor často neodpovídá na zásadní otázky, ale místo odpovědi dodá nespočet jiných otázek, které vůbec s tématem nesouvisí.
Při kladení odporu se snaží v druhé osobě vyvolat pocit viny.
(ty, ty, ty, jseš hrozná, nechápavá, ty, ty, ty špatně věříš, špatně se chováš, špatně to děláš)
Při komunikaci nejedná s druhou osobou jako rovný s rovným.
Své požadavky si vynucuje pláčem, křikem, vyčítáním někdy i zákeřným lichocením.
Často to jsou umínění lidé, neschopní komunikovat v klidu mnohdy řvou, aby zastrašili, nebo utečou se slovy: „nerad se hádám“ , čímž se vám snaží podsunout, že vy jste ti kdo jsou hádavý! To, že nejde o hádku, ale o vyjasnění pro klid a mír nechtejí pochopit.
Tón hlasu manipulátora je hlasitý, výhrůžný, nebo naopak klidný a svým mlčením či ignorací, vás chce deptat a provokovat.
Například dovednější manipulát umí něco daleko lepšího: řekne: „Samozřejmě jdi za hlasem svého srdce, to je v pořádku“. A řekne to takovým tónem hlasu, že dotyčný nemůže odejít. Tomu se říká dvojná vazba – něco jiného říkám a úplně něco jiného vyjadřuji jinak. To je ještě daleko horší, než jednoduchá manipulace, protože tu je možno uspokojit. Sice na to doplatím, ale mohu způsobit, že dotyčný bude spokojený. Když člověk používá dvojnou vazbu, je neuspokojitelný.
Neuspokojitelnému člověku se ničím nezavděčíte. Půjde si vždy za svým motivem, přesvědčením a cílem. Nejlepším nástrojem manipulátora je strach. Dokáže ochromit naše smysly a způsobit, že kukaččí vejce si necháme a vlastní vyházíme z hnízda. Dokáže způsobit, že začneme chránit svůj strach na úkor sama sebe.
Dodatek a shrnutí:
Sama se držím pravidla, důvěřuj, ale časem prověřuj. Pokud vnímám nějaké podezřelé rysy, tak se snažím o tom mluvit a vyjasňovat. Je to však velmi těžké, protože pokud narazíte na skutečného manipulátora, bude velmi složité se bránit. Když to manipulant umí, může se stát, že se všichni postaví na stranu manipulanta. Hitler takto přesvědčil pana Deladiera a Chamberlaina, aby mu získali Sudety. To je extrémně důležité: když se potká čestný člověk a manipulátor, nemá obvykle férový člověk šanci. Jedině když začne používat kontramanipulaci. A někdy ani to ne. Když se ale začne čestný člověk bránit, může to vypadat, že on to vše začal.
Aby byl zmatek ještě větší, někteří považují za manipulaci i kontramanipulaci, což je jediný způsob, jak se efektivně manipulaci bránit. Ale to je stejné jako byste říkali vrah tomu, co zabil i tomu, kdo byl zabit.
I u manipulace tedy platí druhá strana mince. Jsou i situace, kde zdravá manipulace, nebo-li přesvědčovaní může napomoci dobrému. Avšak když dva dělají totéž, není to totéž. Jako v každé oblasti neexistuje šablona čeho se přesně držet. Je tedy potřeba dávat pozor, abychom nesklouzli do fanatického postoje či falešného obvinění. I já se mohu mýlit a mohu člověka špatně pochopit. Vždy je třeba konkrétní situaci posoudit a hlavně jasně kamunikovat.