+420 739 512 610

Matera

Ve čtvrtek přišel čas na náš samostatný výlet a jeden z hlavních cílů, který se už nenachází v Puglii, ale v provincii Basilicata cca 70 km od Bari. Měli jsme dost zjištěných informací a to především jak se do Matery z Bari dostat? Tuto trasu má na starosti pouze jedna společnost Ferrovie Appulo Lucane, která za jednu cestu inkasuje 4,90 €. Děti do pěti let zdarma, Samuel již musel platit plnou taxu. Za cca 140 km tam i zpět dvě osoby 20 euro. Cesta je tedy na naše poměry drahá, ale kompenzuje to fakt, že v Mateře pokud nechcete průvodce či vyhlídkový zájezd, neplatíte žádné vstupné ani poplatky. Cesta měla být vlakem jednokolejkou,až do cíle. Trefili jsme se však do výluky a cesta tak byla komplikovanější s přestupy a náhradní dopravou. Cesta se tak protáhla na dvě hodinky.
Nádraží má FAL pár desítek metrů napravo od hlavního, jízdenku si koupíte na přepážce, nebo v automatu (nebere karty), turniket naskenuje QR kód, všechno je pěkné a čisté a ve stanicích je WiFi free. Pro její aktivaci musíte bohužel mít italské číslo. Wi-Fi připojení zdarma je k dispozici prakticky na mnoha místech, ale právě z důvodu nutnosti mít italské číslo, jsem se mohla připojit jen na pláži Tore Queta.
Vyjeli jsme na čas nejprve autobusem, přesedli ve městě Grumo a v Mateře znovu do busu, který nás přiblížil více do centra.
Autobus i vlak byl klimatizován, cesta tak byla příjemná a nic nám nebránilo sledovat krajinu. V okolí Bari není kdovíjak moc srážek, ale v zásadě je tam zeleno. Zrovna včera večer a v noci bylo pár bouřek a i dnešní den sliboval srážky. Proto jsme neváhali a den využili k výletu. Jak jsme se blížili k Mateře, měli jsme možnost pozorovat olivové háje a fíkovníky, které nám připomínaly biblické příběhy. I samotná Matera je známá především díky křesťanským filmům, které zde byly natáčeny. Nejslavnější snad od Mela Gibsona – Umučení Krista. Matera je historické město, kde je snadné zabloudit a i s GPS. Leckdy se ocitnete ve slepé uličce, odkud se musíte stovky metrů vracet. A k tomu sassi – domy vytvořené v jeskyních v místním údolí, kde se žilo až do 50. let 20. století. Jak se píše na Wikipedii, žilo se v těch samých jeskyních posledních 9000 let… nám městečko připomínalo Jeruzalém a to i přesto, že jsme tam nikdy nebyli.
Byl to pro nás příjemně strávený čas i připomínkou na evangelium Ježíše Krista. Výlet jsme zakončili siestou v kavárně a ještě si povídali do příjezdu autobusu.
Z Matery do Bari jsme přijeli večer v půl osmé.
Unavení, vděční a nadšení, že jsme vše zvládli sami uleháme do pelíšků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *