+420 739 512 610

Oslovujme člověka jménem

black ceramic mug with coffee on brown wooden table

Dnes jsem se zaměřila na téma oslovení, které je součástí mezilidské komunikace. Všimla jsem si rozšířeného nešvaru, který zejména na sociálních sítích vede k časté neúctě i ponižování. Pojďme se nad tím zamyslet a udělat dobrý krok v tomto směru.

Obzvlášť na internetu jsme si zvykli na prapodivnou etiku. Myslím, že je to škoda. Máme pocit, že po pár olajkovaných postech, zaslaných samolepkách, srdcí a gifů můžeme druhé oslovit všelijak. Lidé si v diskuzích donce zakrátko po-tykají a úcta se krůček po krůčku vytrácí. Začarovaný kruh nepěkných urážek na sebe nenechá dlouho čekat. Mnozí z nás jsou pak svědky ponižujících virtuálních slovních přestřelek a hejtů. Mám za to, že právě jednou z příčin může být absence oslovení. Člověk člověka má brát se vším všudy i s jeho jménem. Naše jména mají smysl a každému udělá radost, když je hezky osloven. Myslím, že není vhodné na sebe jen tak halekat čáu, héj, brý den, hele ty … apod. Oslovení má kouzelnou moc, do podvědomí druhé osoby zasouvá pocit, že se o ni zajímáme a že mluvíme přímo k ní. Oslovením upevňujeme vztah i důvěru. Používejme tedy svá jména. Oslovit se můžeme vždy na začátku, tam je pozornost komunikačního partnera nejvyšší. Když se loučíte můžete jméno znovu použít, aby si dotyčný člověk zapamatoval, že jste o něj projevovali zájem.

Ani hejtování příjmením, není hezké. Věta: „Neumanová, prosím vás co to píšete za nesmysly? ,“ zní hrubě, přestože je tam slovo prosím. Nebo „Jano, smažte to“ Někteří lidé používají křestní jméno: Jestliže tuto formu v dané společnosti všichni berou jako v pořádku, tak to respektujeme. Ideální varianta ale zní: „Paní Jano, smažte to, prosím.“ Prvotní pozdrav někoho cizího na sociálních sítích může být: „Ahoj Andreo“ nebo „Ahoj Miloši“ zní to určitě lépe než neosobní čáu, brej, hele, omg dobrý, co děláš?, twl dobrej profil, apod.

Dokonce u našich bližních (manželé, děti, partneři, kolegové) vynecháváme oslovení a například v „esemskách“ píšeme plytce. Přitom naše jména vyjadřují kus naší osobnosti. A i stará známá moudrost praví: „pojmenuj vše svým jménem„. Co myslíte? Stojí za to si dělat radost a hezky se oslovovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *