+420 739 512 610

Máte své hranice?

Každý z nás jistě zažil konfrontaci, ve které se snažil vyjádřit svůj názor, postoj, myšlenky a motiv svého jednání.

Mnohdy však můžeme narazit na člověka, který náš názor nebude akceptovat. Na tom není nic špatného. Je naivní si myslet, že každý přemýšlí stejně. Něco jiného však je, když vás tento člověk bude zesměšňovat, ironizovat nebo jinak znevažovat. V takovém případě je nutné stanovit si hranice.
Takového člověk požádejte, aby s takovým jednáním přestal. Dejte mu jasně najevo, že se vám jeho postoj nelíbí. Stanovte své hranice! Pojmenujte co vám ubližuje a proč.
Také mám své hranice a doporučuji každému si ty své stanovit.

Ráda si věci vyjasňuji raději osobně a konkrétně. Mám své hranice ve způsobu komunikace. Mnohdy není možné komunikovat a je nutné napsat email či sms zprávu. Často je však taková komunikace složitá, vede ke zmatku, bolesti a nepochopení. I zde si tvořím hranice správné písemné komunikace.
Jasné hranice si tvořím i v přátelství a partnerství, které nemá být o výčitkách, podsouvání viny nebo neustálém tlaku vynutit si pozornost.

Mám i hranice se svými dětmi.
Trvalo mi než jsem pochopila, že každý člověk má svou důstojnost. Je to součást sebelásky, bez které nelze milovat bližního.

Pokud tedy znevažujete osobní hranice svých bližních, dětí, partnerů, . Dělá vám problém akceptovat něčí přání – stanovené hranice. Může se jednat o vaši neschopnost snášet se v lásce. Je bohužel, pravdou, že mnozí nechtějí respektovat „něčí“ hranice, stanoviska, pohledy a takové postoje způsobují ve vztazích spoustu bolesti.
Takový člověk může být:
neustálý zpochybňovač, manipulant, sobec, hulvát, hlupák. Pokud vnímáte, že nejste schopní druhé akceptovat, je pravděpodobné, že jste zranění nebo nevyrovnaní sami se sebou. Nabubřelé ego je projevem nezdravé svévole.

A naopak pokud máte problém hranice si stanovit, může se jednat o malou sebedůvěru.

V každém případě je fajn naučit se mít své hranice. Pokud potřebuje v této oblasti zapracovat napište mi svůj pohled na tvoření hranic. Jaké máte vy hranice? Daří se vám akceptovat hranice druhých?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *