+420 739 512 610

Žena není muž

woman in red dress lying on water

Nemyslím si, že je nutné všechny ženy i muže  házet do jednoho pytle, ale pravdou je, že spousta jednotlivých žen i mužů vykazuje určité podobné znaky chování, uvažování a reakcí na určité situace. Mnohé je i dáno výchovou, geny, nebo zažitými stereotypy. Myslím, že spousta nepochopení ženské i mužské duše pramení z naší bláznivé počínající genderové doby. Namísto jasného rozlišení muže a ženy se hranice porozumění stírá a působí zmatek. Ztrácíme svou věčnou identitu muže a ženy a nechápeme proč se nechápeme. Přitom by stačilo přijímat se takoví jací jsme. Každá žena i muž jsou vždy originály. I přes dnešní zmatek si však myslím, že je více než důležité uvědomit si zásadní rozdíly mezi mužem a ženou. Věřím, že nejsme dílem náhody, ale jsme bytosti s jedinečnými, navzájem se doplňujícími vlastnostmi. Žádné pohlaví není lepší než to druhé. Nesmíme připustit, aby se otázky určitých rozdílů staly klínem, který by rozbíjel vzájemné vztahy. Naopak bychom měli použít svá jediněčná obdarování k pochopení a stmelení.
Jak tedy pochopit ženu je věčné téma a dle mého názoru to nejde cele, ale pokud přistupujeme k druhému s empatií a vědomím, že jsme rozdílní, můžeme se snášet v lásce lépe.

Doporučuji mužům i ženám vnímat druhého jako sebe samého. Ptát se, komunikovat co cítím, jak se cítím, co se mi líbí, dávat najevo kdy jsem unavená a proč? Nadruhou stranu je nutné, naučit se respektovat náladu druhého člověka a nezesměšňovat jeho rozpoložení.

Žena je očividně křehčí stvoření, nemá toliko síly. Můžeme si jí představit jako hudební nástroj.

Žena má rozmanité vlastnosti, které jsou-li sestaveny v harmonický celek, vytvoří orchestr, jemuž je radost naslouchat. Avšak za předpokladu, že tento vzácný hudební nástroj umíte naladit a správně s ním zacházet.  Potom si můžete poslechnout  skladbu, která lahodí vaší duši.  V opačném případě máte pocit, že vás někdo nutí poslouchat neharmonické dílo, plné emocí a rozladění.  A proč jsou vaše partnerky někdy tak šíleně rozladěné? Dobrá otázka. Žena je totiž skutečně jiná než muž. Má jiné tělo, které jinak funguje a prochází měsíčním cyklem. Žel, málo mužů vůbec tuší co to znamená. Mnozí se mylně domnívají, že jde pouze o pár dnů v měsíci, kdy žena menstruuje. Již toto berou s patřičným povzdechem, nelibostí a  zoufale glosují: „jé zase týden na nic“  Pokud by měli muži více empatie a vděčnosti, snáze by pochopili, jak si sami neomaleně hudební nástroj takovou řečí rozladili.  

Žena totiž prochází v průběhu měsíčního cyklu mnoha hormonálními změnami. Každá má různé potřeby a vnímání svého cyklu. Jsou ženy, které nemají tak silné emoce. Mnohdy se snoubí i samotný temperament ženy.  Některé však reagují na hormonální změny zmatkem, nespokojeností a následně rozladěností. Takovou učebnicovou ukázkou je období právě před začátkem menstruace. Mnoho žen toto období prožívá nepříjemně. Dokonce tento čas dostal odborné pojmenování PMS (premenstruační syndrom). Ve skutečnosti je to velmi citlivé období +/- 10 dní před samotnou menstruací, kdy by žena potřebovala zůstat hlavně se sebou, v meditaci, bez velkých konkrétních úkolů. Je to čas tichého zastavení před záplavou, totiž menstruací. Jak už jsem však zmínila na začátku, dnešní doba je nepřítelem naší přirozenosti. A tak si málokterá z žen může tento luxus v podobě několikadenního útlumu dovolit. Napětí stoupá a většina žen dnes vykonává  fyzicky či psychicky náročnou práci. Dalším břemenem jsou děti a domácnost. Z tohoto hlediska je však tato situace pro ženu zcela nepřirozená. Je aktivní, ačkoliv jí přirozenost velí být pasivní. Tenze se v různých částech těla projeví bolestmi hlavy, podbřišku, nervozitou atd. A to jak často slýcháme mnozí muži opět nevalně komentují. Namísto naladění vzácného nástroje, se chopili pilky a řežou větev, na které sedí. 

Proto muži dejte svým partnerkám, co potřebují, a věřte, že empatie bez zbytečných komentářů, se vám vrátí. Mnoho žen si během PMS uvědomuje, že komunikace je s nimi složitější. Řada z nich dokonce říká, že v premenstruačním období není téměř schopna vydržet ani sama se sebou. Zvýšená opatrnost a tolerance je v tomto období rozhodně na místě. Vemte však na vědomí, že každá žena je jiná, nejlepší bude když si o této skutečnosti pohovoříme a zjistíte co vaše žena preferuje, co jí vadí, co má a nemá ráda. Tato doporučení berte pouze jako inspiraci:  

  • Zkuste někdy svou ženu „pouze“ vyslechnout
  • Děkujte své ženě  a projevujte jí úctu. Dík za večeři je to nejmenší, určitě jí to sluší i v  teplákách, je nezbytné, aby cítila,  že pro vás její snaha něco znamená.
  • Potěšte svou ženu tím, co si přeje ona, ne tím, co si vy myslíte, že je to pravé ořechové.
  • Oceňte svoji ženu před ostatními – umět ohodnotit druhého v sobě skrývá lásku a sílu.
  • Nabídněte své ženě sám sebe – nebojte se projevit svoji mužskou přirozenost.
  • Odvažte se stát  partnerem své ženě. Mnoho žen vnímá svého muže jako další dítě, toho se vyvarujte!
  • Nezapomínejte na svůj osobnostní rozvoj – buďte gentleman, zkoumejte ženskou duši neustále.

Spokojený partnerský život plný pochopení, lásky, tolerance a respektu je na začátku snem každého páru. To, jak se náš vztah bude vyvíjet, jakým směrem se ubere a zda v něm zůstaneme spokojeni po celý život, záleží vždycky na nás samotných. Porozumíme-li tomu, co se děje uvnitř našich protějšků, naše šance na šťastný partnerský vztah se mohou zvýšit. Ani já tedy nechci zanedbat svůj osobní rozvoj a mám nyní za cíl, vypracovat zamyšlení opačné: Muž není žena.

Plakátek k tématu vyrobil Samuel Najman a v jistém smyslu by měl platit i obráceně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *